Executive Council

2021-22 WUMCAA Executive Council Members

Officers: July 1, 2021 – June 30, 2022

President Susan Yang, MD ’97, HS ’01
President-Elect Ericka Hayes, MD ’98
Vice President Monique Williams, MD ’99, MSCI ’08
Secretary-Treasurer M. Laurin Council, MD ’04, HS
Past Presidents Eric Lenze, MD ’94, HS ’98
(term ends 6/30/2022)
David Hunstad, MD ’95, HS ’03
(term ends 6/30/2023)
Katherine Shiue, MD ’96
(term ends 6/30, 2024)

Members

St. Louis Area Council Members (serve a three-year term)

Term ending June 30, 2021
M. Laurin Council, MD ’04, HS
Sharon Cresci, HS ’95
Timothy Philpott, MD ’94
Thomas Pohlman, MD’76, HS
Jennifer Yu, MD ’12, MPHS ’15

Term ending June 30, 2023
Karen Baranski, MD ’92
Nancy Bartlett, MD ’86
Elizabeth Graesser, MD ’19
Andrea Hagemann, MD ’04, HS ’08, PhD ’15
Amanda Verma, HS ’20

Term ending June 30, 2024

Jonathan Byrd, MD ’11, HS ’14
Catherine Ifune, PhD ’90, MD ’97, HS ’98
Christina Skale, MD ’02
John Zempel, MD ’95, PhD ’95, HS
Dominique Williams, MD, HS ’19

Out-of-Town Members (serve a one-year term)

Term ending June 30, 2022

Mirnela Byku, MD, HS ’16
Lynn Carlton, MD ’68
Scott Gilbert, MD ’96
David Harvey, MD ’89
Robert Weiss, MD ’74

Ex-Officio Members

Executive Vice Chancellor and Dean David H. Perlmutter, MD
Chair, Annual Fund Andrew D. Linkugel, MD ’17
Chair, Eliot Society Andwele Jolly, DPT ’05
President, Fourth-Year Class Joanna Kim

 

Volunteer for the Executive Council »